Młode konie po raz trzeci zaprezentują się na Mistrzostwach Świata Młodych Koni. III edycja odbywa się ponownie w Mezohegyes, a Polskę reprezentować będzie 5 koni i dwóch zawodników...

Dwa brązowe medale dla polskich koni rasy śląskiej!

KATEGORIA 5-LATKÓW

To najbardziej liczna grupa koni. W tym roku zgłoszonych jest 21 koni z Niemiec, Luksemburgu, Austrii, Węgier i Włoch.

RENESANS - to śląski ogier syn ogiera Lokan (Vice Mistrz Świata) oraz klaczy Regencja po Bank. Renesans wyhodowany został w Stadzie Ogierów Książ, a jego właścicielem jest Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Ten młody ogier spokrewniony jest z klaczą Rebelia, która w zeszłym roku w Mezohegyes w kat. koni 5-letnich zdobyła srebrny medal. Konia zaprezentuje na Węgrzech Bartłomiej Kwiatek, który na co dzień trenuje ogiera. W roku 2016 roku Renesans wystartował w Mistrzostwach Polski Młodych Koni, gdzie zajął 4 miejsce. Renesans w swojej karierze ma już ukończone dwa starty w zaprzęgu czterokonnym, pod lejcą Bartłomieja Kwiatka - użytkowany był w jako koń lejcowy.

AROMAT - to śląski wałach, syn ogiera Lokan (Vice Mistrz Świata) i klaczy Aronia po Nomen. Aromat wyhodowany został w Stadzie Ogierów Książ, a jego właścicielem jest Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim. Aromat jak jego rówieśnik ze stajni zaprezentowany zostanie przez Bartłomieja Kwiatka, który w tym sezonie pokazał go już w czwórce, parze i singlu.

KATEGORIA 6-LATKÓW

W tej kategorii zgłoszonych zostało 12 koni z Austrii, Węgier, Niemiec i Polski.

LOXIA - śląska klacz własności Andrzeja Bryla, wyhodowana przez Beatę Kapicę.  Córka ogiera Nefryt i klaczy Łupawa po Palant. Klacz trenowana przez Weronikę Kwiatek, która zaprezentuje ją również na Mistrzostwach Świata. W miniony weekend klacz wygrała krajowe zawody w klasie N. Bardzo elegancja, z obszernym kłusem i stępem. Zajęła trzecie miejsce na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu 2017 - w kategorii koni śląskich - otrzymała najwyższe noty za stęp i przydatność do pracy w zaprzęgu.

REBELIA - śląska klacz wyhodowana w Stadzie Ogierów Książ, własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki. Córka ogiera Hutor i klaczy Regencja po Bank. To już utytułowany koń, który w roku 2016 na Mistrzostwach Świata w kategorii koni 5-letnich zdobył srebrny medal. Klacz jak przed rokiem zaprezentuje Bartłomiej Kwiatek. W obecnym sezonie Rebelia zwyciężyła na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Poznań 2017 z maksymalnymi notami za kłus.

KATEGORIA 7-LATKÓW

W tej kategorii zobaczymy 11 koniz Polski, Niemiec, Austrii, Węgier, Grecji i Luksemburgu.

ETER - śląski ogier, którego hodowcą jest Jan Wiszniowski, a właścicielem Bartosz Kowalski. Eter jest synem ogiera Basior i klaczy Eurella po Domingo xx. Eter zaprezentowany będzie pod lejcą Weroniki Kwiatek. Najstarszy w stawce polskich koni ma na swoim koncie starty w zawodach międzynarodowych w kraju - gdzie wraz ze swoim właścicielem przechodził system gwiazdkowy. Weronika Kwiatek wystartowała ogierem w kwietniu na CAI3* w Kladrubach nad Labem, gdzie uplasowała się na wysokim trzecim miejscu!

SUKCESY POLSKICH KONI W POPRZEDNICH LATACH:

2015

Kategoria 6-latków

złoty medal Bartłomiej Kwiatek & ogier Bazyli śl. (hod. SO Książ/ wł. Grzegorz Świątek) o. Lokan/ m. Bazylia po Palant

srebrny medal Bartłomiej Kwiatek & klacz Frezja śl. (hod. SO Książ/ wł. Grzegorz Świątek) o. Regiment / m. Fuksja po Jogurt

2016

Kategoria 5-laktów

srebrny medal Bartłomiej Kwiatek & klacz Rebelia (hod. SO Książ/ wł. OHZ Kamieniec Ząbkowicki) o. Hutor/ m. Regencja po Bank

Kategoria 7-latków

srebrny medal Weronika Kwiatek & ogier Epilog (hod. SO Książ/ wł. Grzegorz Świątek) o. Lokan/ m. Egida po Nomen

brązowy medal Bartłomiej Kwiatek & ogier Bazyli (hod. SO Książ/ wł. Grzegorz Świątek) o. Lokan/ m. Bazylia po Palant