Drukuj
Kategoria: Aktualności ze świata

Na zakończenie sezonu Jacek Jantoń odniósł kolejny sukces zwyciężając w kategorii zaprzęgów jednokonnych jak i klasyfikacji generalnej Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia (CIAT) w Saint Tropez...


W miniony weekend 29-30 09.2018 uczestników konkursu z Francji, Włoch, Szwajcarii i Polski gościł po raz pierwszy prestiżowy Polo Club Saint Tropez który zapewnił doskonałe warunki do rozegrania tego typu imprezy.
Zgodnie z regułami AIAT pierwszą konkurencją była prezentacja podczas której sędziowie oceniali powozy, konie, uprzęże, pasażerów oraz wrażenia ogólne. Nasz reprezentant uzyskał w niej 9,33 punktu karnego i zajmował I miejsce w klasyfikacji zaprzęgów jednokonnych i IV w klasyfikacji generalnej konkursu.

Drugą konkurencją był 11-sto kilometrowy maraton, którego trasa wiodła przez tereny klubu i wśród okolicznych winnic podczas której zawodnicy mieli do pokonania 5 sprawnościowych przeszkód: Stop, Kieliszek,  Cofanie, Volta i Salut. Jacek Jantoń pokonał tę tę konkurencję bez błędów i zmieścił się w normie czasu awansując tym samym na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Trzecią konkurencją była zręczność powożenia. Parkur dla niej został urządzony na głównym boisku do polo dzięki czemu widzowie mogli oglądać rywalizację zarówno z trybun jak i z tarasu klubowej restauracji. Nasz zawodnik przejechał tę konkurencję bez zrzutek zapewniając sobie zwycięstwo w całym konkursie.

Polak powoził w Saint Tropez  karym, śląskim wałachem o imieniu Adender zaprzężonym do Klapbreka z roku ok. 1900. Na powozie towarzyszyła mu żona Agnieszka i   jako groom trener koni Paweł Andrzejewski.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt że na tak prestiżowym konkursie w skład trzyosobowego jury oprócz sędziów z Francji i Włoch wszedł również Polak - Marek Doruch - najbardziej doświadczony polski zawodnik tradycyjnego powożenia który startował  w Międzynarodowych Konkursach Tradycyjnego Powożenia od wielu lat a w tym roku zdobył uprawnienia sędziowskie AIAT. Po raz pierwszy w historii konkursów rozgrywanych poza Polską ich uczestników oceniał sędzia z Polski.
Podczas ceremonii dekoracji zwycięzców konkursu rozegranego na Lazurowym Wybrzeżu we Francji niesłychanie miłym akcentem był fakt ogłoszenia zwycięstwa Polaka przez Polaka również w języku polskim, które poprzedziło odegranie Mazurka Dąbrowskiego. CIAT Saint Tropez 2019 już za rok.