Młodzieżowe Mistrzostwa Europy Kisber Aszar (HUN) 2018 można uznać za udane. Dzieci reprezentujące Polskę spisały się dobrze - mimo tego, że wróciły do kraju bez medali, na które zawsze liczymy...

WYNIKI FINAŁ

WYNIKI FINAŁ DRUŻYNOWO

Od pierwszego dnia Mistrzostw nie gasły dobre humory w ekipie. Skład, który wyruszył na podbój Węgier pozwolił na stworzenie drużyny i walkę zarówno o medale indywidualne jak i drużynowy. 

Nasz kraj reprezentowali:

Kategoria Dzieci Pony - Jan Godek

Kategoria Junior Pony - Bartosz Złoty

Kategoria Młodzi Powożący Pony - Weronika Bogacz

Trener i Szef Ekipy: Weronika Kwiatek

Warto wspomnieć - że pierwszy raz Młodzież miała zapewniony plan przygotowań przed Mistrzostwami Europy w postaci zgrupowań i treningów. Takie wsparcie jest bardzo pomocne i jest nieocenionym wsparciem dla młodych zawodników.

Polska ekipa bardzo dobrze wypadła w konkursie ujeżdżenia - który sprawiał im zawsze najwięcej trudności. Okazało się, że nie taki diabeł straszny - i ostatecznie po ujeżdżeniu ekipa zajmowała 4 miejsce ze stratą zaledwie 3,46pkt do miejsca na podium.

Zwarta i gotowa ekipa z bojowym nastrojem wyruszyła na próbę maratonu. Na sukces nie trzeba było długo czekać. W kategorii dzieci - maraton zwyciężył nasz polski zawodnik - Jasiu Godek! To ogromny sukces, wielka duma i ogromne doświadczenie dla tego młodego zawodnika. 

W kategorii Juniorów - bardzo dobrze na początku spisywał się Bartosz Złoty. Zawodnikowi niestety na trasie pękło wędzidło - które spowodowało dalsze problemy ze sterownością i powodowaniem koniem. Ostatecznie zawodnik po dwóch dniach plasował się na 6 pozycji z dalszą szansą na walkę o medal.

Najstarsza zawodniczka - Weronika Bogacz, spisała się koncertowo zajmując drugą pozycję w konkursie maratonu i awansując na trzecie miejsce po dwóch dniach. Ten występ przypieczętował dobre przygotowanie zawodników i dał nam awans na drugie miejsce drużynowo przed finałem.

Ostatnia próba konkursu zręczności powożenia okazała się dla naszych zawodników dość problematyczna. Zazwyczaj był to dzień, w którym wyniki były dość przewidywalne, a start na arenie nie przysparzał Młodzieży dużych problemów. Tym razem jednak doszła presja oraz świadomość znajdowania się na srebrnej pozycji drużynowo. Bardzo dobrze wiemy jednak, że jest to tylko sport i zawsze jest łatwiej gonić niż bronić swojej pozycji. Jednak taka świadomość i presja - to bardzo duże doświadczenie. Takie przeżycie jest czymś - czego trzeba doświadczyć aby następnym razem móc bez problemu odnaleźć się w takiej sytuacji.

Ostatecznie Polska ekipa ukończyła Mistrzostwa Europy na piątej pozycji z 1,71pkt straty do brązowego medalu. 

Indywidualnie - Jan Godek znalazł się tuż za podium na miejscu czwartym. Bartosz Złoty ukończył na miejscu szóstym, a Weronika Bogacz na miejscu siódmym.

Serdecznie gratulujemy naszej Młodzieży! Kibicujemy także - aby współpraca ze szkoleniowcem była kontynuowana w następnych latach - co jest nieodłącznym elementem w przygotowaniach do startów w tak ważnych startach jak Mistrzostwa Europy i Świata. Gratulacje przesyłamy także Trener Weronice Kwiatek oraz Rodzicom i Najbliższym, którzy wspierali polską Młodzież w tych sportowych zmaganiach.