Sezon otwarty 2017 - polska ekipa rozpoczęła w czeskich Kladrubach nad Labem. Międzynarodowe zawody CAI3* to pierwszy sprawdzian przed Mistrzostwami Świata Zaprzęgów Parokonnych w Lipicy oraz Mistrzostwami Europy Zaprzęgów Czterokonnych w Goeteborgu. Łącznie na zawodach obejrzeliśmy 15 zawodników, z czego trzech zaprezentowało się podwójnie. Kto objął fotel lidera w zmaganiach o kwalifikację do Lipicy? Jak poradzili sobie wszyscy zawodnicy? Zapraszamy do podsumowania...

WYNIKI TUTAJ

LISTA VIDEO DZIĘKI HIPPOEVEN.AT TUTAJ

ZAPRZĘGI JEDNOKONNE

Tutaj mamy wiele powodów do dumy. Polska ekipa "singlistów" nie zawiodła swoich kibiców.

Podium należało do rodzeństwa Kwiatek, gdzie Bartłomiej Kwiatek zwyciężył z koniem Sonet, a na drugim miejscu z 0,5pkt różnicy uplasował się z ogierem Bazyli. Trzecie miejsce na podium należy do Weroniki Kwiatek, która świetnie przeprowadziła przez zawody debiutującego ogiera Eter! Warto wspomnieć, że wszystkie trzy konie to ogiery rasy śląskiej - wyhodowane w Polsce!

>>>TUTAJ WYWIAD Z BARTŁOMIEJEM KWIATKIEM<<<

Katarzyna Kuryś - brązowa medalistka Mistrzostw Polski uplasowała się na 6 i 7 miejscu. Lepsze wywalczyła z wałachem Count Down, a 7 pozycja należała do ogiera Biraldo. Zawodniczka świetnie poradziła sobie w konkursie zręczności powożenia, gdzie z jedną zrzutką uplasowała się na drugim miejscu!

Polski Team zasilił także Tomasz Kociemba z Maestoso Garba. To pierwszy sezon w kategorii seniorów tego zawodnika. W Kladrubach zajął w klasyfikacji końcowej 13 miejsce, najlepiej plasując się w ostatni dzień na 6 pozycji.

Wszyscy zawodnicy uzyskali także jedno oczko do kwalifikacji na Mistrzostwa Świata Singli 2018 - ich wyniki w ujeżdżeniu były na poziomie poniżej 65pkt.

ZAPRZĘGI PAROKONNE

Pozwoliliśmy sobie na policzenie punktów rankingowych po 1 zawodach kwalifikacyjnych. Przypomnijmy, że do Lipicy zawodnicy zbierają punkty rankingowe, gdzie z pośród startów wyznaczonych przez Komisję Powożenia PZJ - liczą się najlepsze 4, w tym dwa obowiązkowe (ALTENFELDEN, BEEKBERGEN). Pozostałe starty to: Kladruby nad Labem, Bendoriai, Bogusławice, Nebanice, Ptakowice.

TABELA PUNKTOWA TUTAJ

Zawody wygrał Gerald Rossler (AUT) - który do drugiego zawodnika miał 6 punktów przewagi.  >>>TUTAJ WYWIAD Z ZAWODNIKIEM<<<

Była to najliczniejsza grupa zawodników - 30 łącznie, w tym 10 Polaków. Zdecydowanie najlepszym zawodnikiem i tym samym najbardziej pozytywnym zaskoczeniem, okazał się Dariusz Bajer, który prezentując równą formę przez trzy dni uplasował się na 2 pozycji w całości! Obejmując tym samym pozycję lidera w Polskiej Ekipie o walkę o punkty rankingowe do startu w Mistrzostwach Świata w Lipicy!

Drugiem polskim zawodnikiem na 7 pozycji, uplasował się Jacek Kozłowski, który zadebiutował na zawodach międzynarodowych z zupełnie nową parą koni. Zawodnik nieznacznie przekroczył pułap 60pkt na ujeżdżeniu, ustalony jako górna bariera punktowa przez Komisję Powożenia PZJ, w kwalifikacji do składu Drużyny na Mistrzostwa Świata.

Na ósmym miejscu zawody ukończył Marek Baryłko, który najlepiej zaprezentował się na ujeżdżeniu plasując się na szóstej pozycji. Zdecydowanie poprawił także się w konkursie zręczności, przywożąc z parkuru jednocyfrowy wynik punktów karnych.

Pierwszą dziesiątkę zamknął Sebastian Bogacz, który najlepiej z polskiej ekipy poradził sobie z ujeżdżeniem i konkursem zręczności powożenia (3 miejsce). O spadku z podium zadecydował konkurs maratonu, gdzie Bogacz zajął odległe 25 miejsce.

12 na liście wyników - także miłe zaskoczenie to Ryszard Kapała, który o niecałe dwa punkty przekroczył barierę 60pkt na ujeżdżeniu - jednak świetnie radząc sobie na konkursie zręczności powożenia, gdzie uplasował się tuż za Darkiem Bajerem na drugim miejscu!

Miejsce 19 to brązowy medalista Mistrzostw Polski- Rafał Wojtacha. Najmocniejszym punktem zawodnika było zdecydowanie ujeżdżenie i siódma pozycja, ale najsłabszą konkurs maratonu - który finalnie zaważył na pozycji w drugiej dziesiątce.

Pierwszą dwudziestkę jak i dziesiątkę zamyka Sebastian Bogacz drugą parą. Można śmiało powiedzieć, że konkurs ujeżdżenia to mocna strona tego zawodnika, otóż drugą parą zajął 5 miejsce, jednak na maratonie i zręczności plasował się powyżej 20 miejsca.

Miejsce 21 to Magdalena Jankowska - jedyna kobieta w gronie mężczyzn reprezentujących polskie zaprzęgi parokonne. Zawodniczka najlepiej pojechała konkurs zręczności powożenia, plasując się w połowie stawki, a w ujeżdżeniu barierę 60pkt przekroczyła o 1,29pkt.

Największy spadek zaliczył Szymon John, który po bardzo dobrym starcie na ujeżdżeniu (4 miejsce) i 10 miejscu na maratonie - przesunął się  na 3 pozycję po dwóch dniach. Niestety 24,8pkt w konkursie zręczności zaowocowało 22 miejscem w klasyfikacji końcowej.

Miejsce 27 należało do Krzysztofa Idzikowskiego, który zaliczył oczko do Mistrzostw Świata - uzyskując na ujeżdżeniu wynik poniżej 65pkt.

Miejsce 30 - ostatnie na liście to Andrzej Benedykciński, który barierę 65pkt przekroczył o 4,38pkt - nie łapiąc oczka jako jedyny z polskiej ekipy.

ZAPRZĘGI CZTEROKONNE

Zawody wygrał czeski reprezentant - Jiri Nesvacil jr, który na pozycji lidera pozostawał przez wszystkie trzy dni zawodów dzieląc się jedynie 2 miejsce w konkursie zręczności. >>>TUTAJ WYWIAD Z ZAWODNIKIEM<<<

Samotny polski okręt w tej kategorii - to Kadrowicz Piotr Mazurek, który od początku swojego startu w Kladrubach nad Labem upodobał sobie miejsce na podium. W konkursie ujeżdżenia zaliczył oczko do ME zajmując drugą pozycję. Na maratonie uplasował się na trzecim miejscu, a ze zręczności przywiózł jedynie 3pkt karne! Ostatecznie zajął brązową pozycję na podium czwórkowym.