Drukuj
Kategoria: Aktualności z kraju

W ten weekend odbywają się podwójne Mistrzostwa- Młodych Koni oraz Amatorów i ostatnie przed Mistrzostwami Polski w parach Zawody Krajowe.

WYNIKI W ZAŁĄCZNIKU

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODYCH KONI

Podsumowanie

TRZY ŚLĄSKIE MISTRZYNIE

Mistrzynią Polski Koni Czteroletnich została klacz Żabka śl. (Jordan śl./ Żenada/Jogurt śl.)hodowli i własności Sławomira Królika. Przez zawody przeprowadził ją Tomasz Bogacz. Klacz może i nie była najlepsza w żadnym dniu zawodów, jednak przez wszystkie trzy dni pokazała bardzo równą formę i niesamowitą odwagę, charyzmę oraz ambicję.

 Na drugim miejscu uplasował się Rodos śl. (Drab śl./ Regencja/Bank śl.) hodowli SO Książ i własności OHZ Kamieniec Ząbkowicki, powożący Bartłomiej Kwiatek. Trzecie miejsce należało do ogiera Eter śl. (Basior śl./ Eurella/ Domingo xx.). Hodowcą ogiera jest Jan Wiszniowski, a właścicielem i powożącym Bartosz Kowalski. Ogier przez dwa dni dostawał najlepsze noty. Przegrał przekroczeniem normy czasu na odcinku stępa podczas sobotniego maratonu.

 

 

Mistrzynią Polski Koni Pięcioletnich została fenomenalna Frezja śl. (Regiment śl./ Fuksja/Jogurt śl.). Hodowcą klaczy jest SO Książ, a właścicielem Grzegorz Świątek. Klacz przez zawody przeprowadził Bartłomiej Kwiatek. Frezja przed wszystkie trzy dni otrzymywała najlepsze noty. Zdecydowania zasłużyła na tytuł Mistrzyni pokazując niesamowity ruch, chęć do pracy oraz umiejętność i łatwość ciągnięcia bryczki.

Drugie miejsce przyznane zostało wałachowi Don Panter s.p (Wolf's Panter kwpn/ Dasmiretta/Purist xx). Ten koń, z dużą domieszką pełnej krwi wykazał się ogromną ambicją i lekkim ruchem. Brakuje mu jeszcze karności i 100% posłuszeństwa. Hodowcą konia jest Tadeusz Hajdukiewicz, a właścicielem Joanna Kodź. Konia prezentowała Alicja Chodkiewicz. Trzecie miejsce to wałach szlachetnej półkrwi Czikos (Wolf's Panter kwpn/ Czantoria/Hajfong s.p.). Hodowca i właściciel to Joanna Kodź, a powożącym była Alicja Chodkiewicz.

Mistrzynią Koni Sześcioletnich została Mistrzyni z zeszłego roku-  klacz Lawenda śl. (Arabetto śl./ Lokana/ Glockner old.). Hodowca to SO Książ, a właściciel OHZ Kamieniec Ząbkowicki. Konia prezentował Bartłomiej Kwiatek. Konie sześcioletnie oceniane są na zasadzie konkursu C klasy PZJ. Komisja nie ocenia ich pod względem kryteriów jak w cztero i pięciolatkach. Lawenda była najlepsza na czworoboku, gdzie pokazała niesamowitą lekkość w ruchu oraz elegancję. W maratonie była druga, natomiast w konkursie zręczności poradziła sobie koncertowo. Widać, że nie jest to łatwy koń, jednak na przestrzeni trzech lat, widać postępy jakie poczyniła i napawa nadzieją na konia który zachwyci arenę międzynarodową.

Drugie miejsce to śląski wałach Prymus (Tycjan śl./ Prymka/Ryko śl.) hodowla Antoni Zwierzański, własność Andrzej Kilańczyk. Konia prezentował Mistrz Europy Młodych Powożących- Marcin Kilańczyk. Prymus to bardzo poprawny koń. Wszystkie elementy wykonuje bez skuchy i z ogromną sumiennością. Zachwycił na maratonie, mimo nienajlepszego czasu w kategorii był najbardziej stylowy i elegancki, a przejazdy były płynne i oglądało się je z wielką przyjemnością. Miejsce trzecie należy w tym roku do ogiera wielkopolskiego Iwan (Rubin han./ Igła/ Agat wlkp.), hodowli Katarzyny Brzozowskiej, własności prezentującego Mariusza Machnika.

 

Zręczność

Konie czteroletnie- konkurs zręczności wygrał ogier Eter- zwycięzca pierwszego dnia. Otrzymał najwyższą notę w postaci 7,7 pkt. Ogierem powoził Bartosz Kowalski.

Konie pięcioletnie- w każdym konkursie jak i w konkursie zręczności najlepsza była śląska Frezja prowadzona przez Bartłomieja Kwiatka. Jej wynik w ostatnim konkursie to 7,9 pkt.

Konie sześcioletnie- rozgrywane na poziomie klasy C, co jest dość trudnym zadaniem dla jakby nie było jeszcze młodych koni sześcioletnich. Najlepiej z parkurem poradziła sobie śląska Lawenda z powożącym Bartłomiejem Kwiatkiem, pokonując go na podwójne zero.

Maraton

Konie czteroletnie- zwycięzcą okazał się śląski Rodos powożony przez Bartłomieja Kwiatka.

W koniach pięcioletnich także wygrywa Bartłomiej Kwiatek i fenomenalna klacz śląska Frezja.

Sześciolatki natomiast to Mariusz Machnik i ogier Iwan. Tu maraton nie jest oceniany na styl, tylko zgodnie z przepisami C klasy PZJ.

Ujeżdżenie

Wśród czterolatków najlepszy na płycie jak i w konkursie ujeżdżenia okazał się śląski ogier Eter, powożony przed Bartosza Kowalskiego. Eter na płycie otrzymał ocenę 9.0 za ruch w stępie i kłusie oraz na czworoboku za wrażenie ogólne.

W kategorii pięciolatków najlepsza okazała się śląska klacz Frezja pod lejcą Bartłomieja Kwiatka. Klacz otrzymała na czworoboku dwie oceny 9.0 oraz 9.5 za wrażenie ogólne.

W sześciolatkach na prowadzeniu jest Mistrzyni pięciolatków z zeszłego roku- śląska Lawenda także pod lejcą Bartłomieja Kwiatka. Jej wynik to 40,11 pkt.

 

MISTRZOSTWA POLSKI AMATORÓW

Podsumowanie

Kolejne Mistrzostwa Polski Amatorów za nami. Kolejny raz organizatorem był ośrodek w Kwiekach. Co prawda może i frekwencja nie była najwyższa, jednak atmosferę rywalizacji było czuć wszędzie. Po trzech dniach zmagań w trzech konkursach, wyłonieni zostali medaliści Mistrzostw Polski i tak na podium stanęli:

Kategoria singli:

Złoto wywalczył Bartosz Kowalski i Jack Daniells znany jako zwycięzca II VW Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi 2013/2014! Wygrał wszystkie trzy konkurencje i został najlepszym Amatorem wśród singli na rok 2014! Srebro powędrowało do Wacława Woźniczki i przesympatycznej klaczy Rosa. Brąz "wyjechał" Michał Kotarski z Rockiem. Na pewno należy wspomnieć o Adamie Raku, którego zaprzęg wywrócił się podczas próby maratonu oraz drugi raz podczas próby zręczności. Para Adam Rak & Wicher została odznaczona nagrodą specjalną.

W kategorii par:

Złotym medalista został Tomasz Chabowski z końmi Wahid i Mustang. Zawodnik od kilku sezonów próbował sięgnąć po najcenniejszy krążek MPA i właśnie w tym roku udało mu się spełnić swoje marzenie. Medal srebrny zawisł na szyi Leszka Piotrowskiego, który powoził końmi Elud i Neapolitano. Trzeci medal- brązowy wręczony został Rafałowi Pszyńskiemu powożącego parą Baribal- Hamar i Markus.

 

Zręczność

Konkurs zręczności trzech singlistów pokonało w czasie i bez zrzutek. Byli to: Bartosz Kowalski i Jack Daniells, Wacław Woźniczka i Rosa oraz Dariusz Turzyński i Bewento.

W kategorii par natomiast sytuacja była podobna. Także trzech zawodników pokonało parkur na czysto. Do tego grona zaliczamy: Tomasza Chabowskiego (Wahid, Mustang), Leszka Piotrowskiego (Elud, Neapolitano) oraz Rafała Paszyńskiego (Baribal-Hamar, Markus).

Maraton

W kategorii singli pierwsze miejsce bez zmian. Nadal na prowadzeniu Bartosz Kowalski i ultraszybki Jack Daniells. Przykra wiadomość z trasy maratonu dotyczyła Adama Raka, który po ujeżdżeniu zajmował 1-2 miejsce. Niestety w drugiej przeszkodzie doszło do wypadku. Zaprzęg i koń wywrócił się. Wypadek wyglądał bardzo groźnie, jednak ostatecznie koniowi, zawodnikowi i luzakowi nie stało się nic groźnego.

W kategorii par zwycięzcą maratonu został Leszek Piotrowski z końmi Elud i Neapolitano.

Ujeżdżenie

W kategorii singli mamy dwóch zawodników ex-aequo - Bartosza Kowalskiego i wałacha Jack Daniells oraz Adama Raka i Wichera. Ich wynik to 61,50 pkt.

W parach prowadzi Tomasz Chabowski końmi Mustang i Wahid z wynikiem 52 pkt.

 

ZAWODY KRAJOWE

Podsumowanie

Przy Mistrzostwach Polski Młodych Koni i Amatorów rozegrane zostały Zawody Krajowe- ostatnie przed Mistrzostwami Polski dla Par, które odbędą się w Strzegomiu w połowie października. Rozegrane zostały klasy od L do C w kategorii singli, par i czwórek.

W L-1 zwyciężczynią została Barbara Rybińska z koniem Rewir. Szczególne brawa należą się na czysty przejazd w konkursie zręczności, który zebrał duży aplauz publiczności.

W L-2 Rafał Wojtacha zaprezentował nową parę młodych koni (Diego, Falko). Debiut dość udany i również czysty przejazd w konkursie zręczności powożenia.

W N-1 oglądać mogliśmy Sebastiana Widalskiego i Bolero. Para osamotniona w klasie, pokazała równe przejazdy przez wszystkie trzy dni zawodów. Czekamy na przejście konia do klasy C.

W N-2 startował Ryszard Kapała, który nie został dopuszczony do klasy C. Problem polega na wygasaniu w dyscyplinie zaprzęgów I klasy sportowej PZJ, którą należy posiadać w danym sezonie aby móc wystartować w klasie C. Szkoda, że przed Mistrzostwami Polski zawodnik nie mógł zmierzyć się z przybyłymi do Kwiek zawodnikami klasy C-2.

W C-1 pierwsza wygrana w karierze w tej klasie dla Dariusza Bajera i konia Doerak. Mogliśmy oglądać przyzwoite przejazdy i konia z dużym potencjałem na przyszłość. Zawodnik prezentował równą jazdę, z której musi wykluczyć przyzwyczajenia powożenia parą koni.

W C-2 zwycięstwo dla Rafała Wojtachy końmi Eros i Respekt. Zawodnik dobrze zaczął zawody zwyciężając konkurs ujeżdżenia i trzymając formę do końca zawodów. Szkoda jedynie dwóch zrzutek w konkursie zręczności, ale jazda w ostatni dzień była pewna i bardzo dynamiczna.

W C-4 wystartował tradycyjnie Jarosław Rolbiecki, czwórką śląskich koni. Miło na zawodach Krajowych zawiesić oko na zaprzęgu czterokonnym. Miły i przyjemny obrazek, który chcielibyśmy częściej oglądać w kraju, a nie tylko za granicą.

Ujeżdżenie i Maraton oraz Zręczność

Wyniki w załączniku